![](http://boutatos.files.wordpress.com/2008/12/ippokambos.jpg)
Ο ιππόκαμπος κυοφορεί τα αβγά και όταν φτάσει η κατάλληλη στιγμή φέρνει στον κόσμο τα μικρά ιπποκαμπάκια, περιχαρής και υπερήφανος πατέρας.
![](http://perierga.gr/wp-content/uploads/2012/01/seahorsebest.jpg)
Πιο συγκεκριμένα, την εποχή της αναπαραγωγής το ζευγάρι των ιππόκαμπων κάθεται το ένα δίπλα στο άλλο, λες και φιλιούνται! Στην πραγματικότητα, όμως, η θηλυκή «ιπποκαμπίνα» μεταφέρει τα αβγά της σε μια «τσέπη» που έχει το αρσενικό κάτω από την ουρά του, όπου μένουν εκεί μέχρι να φτάσει η πολυπόθητη στιγμή της γέννησης.
![](http://perierga.gr/wp-content/uploads/2012/01/seahorse2.jpg)
Ο αρσενικός ιππόκαμπος, λοιπόν, μένει έγκυος και μετά από 10 έως 60 μέρες «εγκυμοσύνης» (ανάλογα με το είδος) η κοιλιά του έχει φουσκώσει. Όλα τα σημάδια δείχνουν ότι η ώρα του τοκετού έφτασε.
![](http://perierga.gr/wp-content/uploads/2012/01/seahorse3.jpg)
Τότε το αρσενικό πιάνεται από ένα φύκι και, κάνοντας εξωθητικές κινήσεις, τα πρώτα ιπποκαμπάκια αρχίζουν να βγαίνουν από την κοιλιά του! Η διαδικασία μπορεί να κρατήσει από δύο έως τρεις μέρες, μέχρι να βγουν όλα τα μωρά (πάνω από 1.500!), ενώ το θηλυκό παρακολουθεί διακριτικά τη «γέννα».
![](http://perierga.gr/wp-content/uploads/2012/01/seahorse4.jpg)
Δείτε το βίντεο: