![](http://assets.in.gr/dGenesis/assets/Content5/Photo/869108_b.jpg)
Η παρακάτω εικόνα, είναι η πρώτη φωτογραφία που έστειλε το Luna 3, αποκαλύπτοντας για πρώτη φορά το γεγονός ότι η αθέατη πλευρά της Σελήνης, ήταν πολύ διαφορετική από την ορατή πλευρά της. Τα τρία τέταρτα προς τα δεξιά του δίσκου είναι η αθέατη πλευρά.
![](http://physicsgg.files.wordpress.com/2011/10/lu3_1.gif?w=636&h=538)
Το σκοτεινό σημείο στο πάνω δεξιά μέρος είναι η Mare Moscoviense, η σκοτεινή περιοχή κάτω αριστερά είναι η Mare Smythii. Ο μικρός σκοτεινός κύκλος στο κάτω δεξιά μέρος με τη λευκή κουκίδα στο κέντρο είναι ο κρατήρας Tsiolkovskiy και κεντρική κορυφή του.
![](http://physicsgg.files.wordpress.com/2011/10/l_luna31.jpg?w=530&h=403)
Το διαστημικό σκάφος Luna 3
Πηγή