Οι κράμπες εμφανίζονται πιο συχνά στα πόδια, και σπανιότερα στα χέρια, στον αυχένα, στον θώρακα και στην κοιλιά.
Ο λόγος που παθαίνουμε κράμπες είναι ορισμένες κακές συνήθειες και απλοί παθολογικοί παράγοντες. Τέτοιοι συνήθεις παράγοντες είναι η υπερκόπωση, η ορθοστασία, η κακή διατροφή, η υπερκατανάλωση καφέ. Οι ηλικιωμένοι και οι πάσχοντες από ορισμένα χρόνια νοσήματα είναι πιο ευαίσθητοι στους παράγοντες αυτούς.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiaFZmZPed2D6S5Bzgj6GbAe94byqJEPY88EIRnorXLOwnskWYlQdsPWVp_-KZKiJtpBZqo6F2EARI7SSTNT6JxoWSOifN2iWO3reqflJ8WxqJ60b_KNP0Ofh-i_fxSyxmNk_cTMAPdYpY/s320/%CE%BA%CF%81%CE%AC%CE%BC%CF%80%CE%B1.jpg)
Άλλοι παράγοντες που μπορεί να ευθύνονται για τις κράμπες είναι οι διαταραχές βιταμινών και σημαντικών ιχνοστοιχείων, όπως είναι η ανεπάρκεια μαγνησίου, βιταμινών του συμπλέγματος Β, ασβεστίου κ.λπ. Η αφυδάτωση από υπερβολική εφίδρωση κατά το καλοκαίρι και η συστηματική κατάχρηση αλκοόλ, είναι συχνοί παράγοντες στον ελληνικό πληθυσμό που ευθύνονται για διαταραχές ιχνοστοιχείων και ηλεκτρολυτών με κράμπες.
Μεταβολικά νοσήματα όπως ο διαβήτης, νοσήματα με διαταραγμένα επίπεδα κυκλοφορούντων ορμονών όπως ο υποθυρεοειδισμός, ψυχιατρικά και ρευματολογικά προβλήματα και μυϊκές δυστροφίες μπορεί επίσης να ευθύνονται για τις λιγότερο αθώες σε αυτήν την περίπτωση κράμπες.
Πηγή