![](http://perierga.gr/wp-content/uploads/2012/07/baya3.jpg)
Γνωστά και με την κοινή ονομασία «πουλιά-αρχιτέκτονες» υφαίνουν με λεπτομέρεια τις φωλιές τους κοντά σε ποτάμια, όπου είναι ο καλύτερος τόπος γι’ αυτά προκειμένου να εξασφαλίζουν καθημερινά εύκολα και γρήγορα την τροφή τους.
![](http://perierga.gr/wp-content/uploads/2012/07/baya1.jpg)
![](http://perierga.gr/wp-content/uploads/2012/07/baya2.jpg)
Οι φωλιές τους είναι συνήθως «κρεμαστές» στα δέντρα και «πλέκονται» από τα αρσενικά με ιδιαίτερη προσοχή, τα οποία χρησιμοποιούν κυρίως λεπτά εύκαμπτα κλαδάκια αλλά και φύλλα από τα δέντρα της περιοχής.
![](http://perierga.gr/wp-content/uploads/2012/07/baya3.jpg)
Τα Baya Weaver είναι κοινωνικά πτηνά και ζουν συνήθως πολλά μαζί, δημιουργώντας ένα είδος αποικίας, που αριθμεί περίπου 25-35 πτηνά, τα οποία φτιάχνουν τις φωλιές του τη μία κοντά στην άλλη.
![](http://perierga.gr/wp-content/uploads/2012/07/baya4.jpg)
Σαν μεγάλα, στέρεα «κουκούλια» που προστετεύουν τα πτηνά από τους δυνατούς τροπικούς μουσώνες, οι φωλιές τους παίρνουν άριστα στο σχεδιασμό, στην ποιότητα της κατασκευής αλλά και στο design!
![](http://perierga.gr/wp-content/uploads/2012/07/baya5.jpg)